TAHÁK - ZMĚNY V ZÁKONÍKU PRÁCE OD 1.6.2025
Zveřejněno
17.5.2025
Autor
Monika Doleželová, daňový poradce 3691
ZMĚNY V ZÁKONÍKU PRÁCE OD 1.6.2025
§ 34b
Zaměstnanci na rodičovské dovolené mohou nově vykonávat stejnou práci u svého zaměstnavatele na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce.
§ 35
Prodlužuje se maximální délka zkušební doby ze 3 měsíců na 4 měsíce a u vedoucích zaměstnanců ze 6 měsíců na 8 měsíců. Přičemž tuto dobu lze po vzájemné dohodě dodatečně prodlužovat.
§ 39
Zrušení pravidla 3x a dost, pokud půjde o náhradu za dočasně nepřítomného zaměstnance po dobu mateřské, otcovské a rodičovské dovolené a dovolené podle § 217 odst. 5 ZP.
§ 41
Na konci textu písmene a) doplňují slova „anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice“ a v § 41 odst. 1 se písmeno b) zrušuje.
§ 47
Zaměstnanci, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením 2 let věku dítěte, budou mít garantovaný návrat na původní pracovní pozici a stejné pracoviště.
§ 51
Výpovědní doba nově začne běžet již dnem doručení výpovědi. U zlobivých zaměstnanců se zkracuje výpovědní doba na 1 měsíc. Dále bude platit, že výpovědní dobu lze písemnou formou prodloužit nebo změnit její běh.
§ 52
Dochází ke sloučení výpovědních důvodů, Zaměstnavatel již nebude zkoumat dle lékařského posudku, zda zaměstnanec pozbyl způsobilost vykonávat práci pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo jiné onemocnění.
§ 52 písm. e) nově zní: dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.
§ 58
Prodlužují se lhůty pro doručení výpovědi z pracovního poměru ze strany zaměstnavatele pro porušení "pracovní kázně" zaměstnance, ze 2 měsíců na 3 a z 1 roku na 15 měsíců.
§ 67
Nárok na 12měsíční odstupné při rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu uvedeného v novém znění § 52 písm. e) ZP (dosáhl-li na pracovišti … nejvyšší přípustné expozice)
§ 69
Upřesňuje se, že v případě, kdy bude pracovní poměr rozvázán neplatně, bude zaměstnancům náležet nejen náhrada mzdy, ale také dovolená (dnes dovozeno právním výkladem).
§ 77
Doplněno, že zaměstnanci pracující na DPP nebo DPČ nemají při výpovědi z dohody ze zákona nárok na jednorázovou zvláštní náhradu podle § 271ca.
§ 79a
Délka pracovní doby u mladistvého zaměstnance mladšího než 15 let nebo u mladistvého zaměstnance, který neukončil povinnou školní docházku nesmí přesáhnout 7 hod denně a 35 hod týdně.
§ 90
Nově lze zkrátit denní odpočinek na 6 hod k odvrácení havárie nebo živelní události. Naopak u mladistvých uvedených v § 79a odst. 1 musí činit doba odpočinku alespoň 14 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
§ 113
Mzdový výměr musí zaměstnavatel předat „před začátkem výkonu práce", případně před začátkem výkonu práce ve dni, ve kterém ke změně dojde. V § 335 se zjednodušují i podmínky jeho elektronického doručení.
§ 123
Zápočet tzv. náhradních dob do praxe u zaměstnance odměňovaného platem, nově se přičítá péče o osobu blízkou (III - těžká závislost a IV - úplná závislost) a doba v doktorském studijním programu.
§ 136
Platový výměr musí zaměstnavatel předat „před začátkem výkonu práce", případně před začátkem výkonu práce ve dni, ve kterém ke změně dojde. V § 335 se zjednodušují i podmínky jeho elektronického doručení.
§ 142
Zákoník práce upřednostňuje zasílání mzdy (platu, odměny) na bankovní účet zaměstnance. Pokud nebude souhlasit nebo nemá účet, pak bude výplata v hotovosti na pracovišti, nebo lze sjednat jiný způsob.
§ 143
Zaměstnavatel může u vybraných zaměstnanců vyplácet s jeho souhlasem mzdu, plat nebo jejich část v dohodnuté cizí měně, pokud je k této měně vyhlašován ČNB kurz devizového trhu.
§ 181
Zaměstnankyni, jež čerpá ve státě místa výkonu práce v zahraničí mateřskou a rodičovskou dovolenou a zaměstnanci, jenž čerpá v tomto místě rodičovskou, poskytne zaměstnavatel náhradu výdajů za ubytování.
§ 191a
Zaměstnavatel je povinen omluvit nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu poskytování dlouhodobé péče, slova „ nebrání-li tomu vážné provozní důvody“ se zrušují.
§ 216
Za nepřetržité trvání základního pracovněprávního vztahu se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového základního pracovněprávního vztahu zaměstnance k témuž zaměstnavateli.
§ 240
Těhotné zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku - nově 9 let - smějí být vysíláni na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem.
§ 244a
Brigádně lze zaměstnávat i nezletilé od 14 let, resp. zaměstnance mladších 15 let nebo mladistvé zaměstnance, kteří neukončili povinnou školní docházku.
§ 245
Zakazuje se zaměstnávat mladistvé prací přesčas a prací v noci. Mladistvé mladší než 15 let nebo mladistvé, kteří neukončili povinnou školní docházku, se dále zakazuje zaměstnávat prací v době mezi 20. a 22. hodinou.
§ 247
Zaměstnavatel musí u všech mladistvých zajistit vstupní lékařskou prohlídku ještě před vznikem pracovněprávního vztahu (platí i pro DPP a DPČ), kterou jim také musí zaměstnavatel vždy proplatit.
§ 271ca
Jednorázová náhrada při skončení pracovního poměru nahrazuje 12měsíční odstupné, pokud byl pracovní poměr ukončen kvůli dlouhodobé zdravotní nezpůsobilosti díky pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.
§ 286
Požádá-li o to zaměstnavatel, je odborová organizace povinna prokázat splnění podmínky minimálního počtu členů v pracovním poměru, alespoň 3 její členové musí být u zaměstnavatele v pracovním poměru.
§ 303
Rozvolnění omezení výdělečné činnosti pro vybrané "státní" zaměstnance. Nově členy být mohou, jen k tomu budou potřebovat předchozí písemný souhlas svého zaměstnavatele.
§ 328
V případě smrti zaměstnance se rozšiřuje výčet osob, na která přecházejí peněžitá práva zesnulého zaměstnance, a to na registrované partnery dle § 655 občanského zákoníku
§ 335
Mzdový nebo platový výměr může zaměstnavatel doručit prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací (i bez jeho souhlasu) i na jinou elektronickou adresu zaměstnance, např. na firemní email.
§ 346a
Zákaz zaměstnavateli, aby omezoval zaměstnance v nakládání s informacemi o výši a struktuře jeho mzdy, platu nebo odměny z dohody. Ruší se tzv. doložky mlčenlivosti o odměňování zaměstnance.
§ 350
Za osamělou se považuje osoba, která nežije v manželství, partnerství, nebo registrovaném partnerství, anebo osoba osamělá z jiného vážného důvodu, a to nežije-li s druhem nebo družkou.
§ 356
Výpočet průměrného výdělku při změně délky týdenní pracovní doby zaměstnance v rozhodném období (dnes zákon neuvádí, jak má zaměstnavatel v takovém případě postupovat).
§ 360
Upřesnění rozhodného dne pro výpočet průměrného výdělku ve vztahu k plněním, která vznikají v souvislosti se skončením pracovněprávního vztahu, např. proplacení nevyčerpané dovolené.
§ 363
Úprava odkazu na povinnost zaměstnavatele zařadit vybraný okruh zaměstnanců při návratu do zaměstnání zpět na jejich původní práci a pracoviště
Podrobnější výklad včetně desítek příkladů získáte v našich kurzech.
Lektor: Monika Doleželová, daňový poradce 3691